17.09.2014

Yine bir ağaç katliamı!


Yine bir ağaç katliamı. 
Merak ediyorum, acaba ağaçların kesilmesi, diktatöre yeni yaranılma yöntemi mi? Yoksa, diktatöre başkaldıran halka kesilen yeni bir ceza yöntemi mi? "Nasıl kestik ama ağaçlarını?" diyerek egolarını mı tatmin ediyorlar? 
Gerçi, ağacın bu gezegene ne faydası var ki? Ne de olsa oksijeni veren "Allah"! Ağaçlar değil. Ağaçlar sadece görseller bu gezegen için. Hem, bu ağaçların yerine binlercesi dikilecek ki! Ve, o ağaçları doğa ana, küresel ısınmayı yok sayarak yağmurları ile bol bol sulayacak. Ormanların yok olması ile artan sıcaklık da o fidanları asla kurutmayacak. Çünkü "Allah" var! Hoh yapar serinletir gezegeni.
Burası, eski Tokat Devlet Hastanesi. Yeni yapılan inşaat korkutmuştu beni. Ağaçları keserler endişesi sarmıştı beni. Haftada bir gün adeta eski hastane çevresini tavaf ediyordum. Kesilen dallar vardı sadece. Ve kesilen bir ağaç. O sokakta yaşamayan ben, o ağaçlar için endişe ediyorsam, o sokakta yaşayanlar böyle bir şeye izin vermezler diyemiyordum. Bu yüzden haftada bir gün gidiyordum zaten. Öylede oldu. Ağaçların çoğu kesildi. Sokakta yaşayan insanların sesi çıkmadı. Kuş sesleri ve ağaç hışırtılarına uyanan bir sokak, betonun soğukluğuna uyanacak bundan böyle.
Hala ne diye üzülüyorsam. Sonuçta ağaç sadece bir görsel. Oksijeni veren "Allah"!
Götü sikilesiceler!


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder